Dziś jest: czwartek 23 maj 2019 temp. dziś: oC
jutro: oC
Księga gości

Hotel Ritz – dawnych wspomnień czar

Inicjatywa budowy hotelu wyszła od osób z kręgów finansjery rosyjskiej i francuskiej. Carl Ritz wyraził zgodę na firmowanie swoim nazwiskiem tego przedsięwzięcia. Do Ritza już wówczas należała sieć podobnych hoteli w największych miastach Europy, będących synonimem luksusu w dziedzinie hotelarstwa.
Ten najbardziej luksusowy hotel powstał w Białymstoku na początku XX w z myślą o kupcach i przemysłowcach pośredniczących w handlu między Zachodem a Dalekim Wschodem. Może trudno w to dziś uwierzyć, ale w Białymstoku i okolicy nastąpił dynamiczny rozwój przemysłu. Został on zapoczątkowany po wprowadzeniu granicy celnej między Królestwem Polski a Rosją po upadku powstania listopadowego, a kolejną siłą napędową rozwoju przemysłu na tych terenach była budowa kolei Warszawsko-Petersburskiej w 1862 r. Podstawą uprzemysłowienia Białegostoku był przemysł włókienniczy, dzięki któremu Białystok zyskał nawet miano „Menchesteru Północy” w odróżnieniu położenia w stosunku do uprzemysłowionego okręgu łódzkiego.
Hotel mieścił się w bliskim sąsiedztwie pałacu Branickich u zbiegu ówczesnych ulic Niemieckiej (dziś Kilińskiego) i Instytuckiej (dziś Pałacowej). Zbudowany został w latach 1912-1913 przez rosyjsko-francuskie Towarzystwo Akcyjne Ritz z funduszy Petersbursko-Tulskiego Banku Ziemskiego za pośrednictwem białostockiego Banku Komercyjnego.
Był to trzypiętrowy budynek o przesadnie monumentalnej formie niezwykle okazały z zewnątrz, intrygujący secesyjnym szykiem. Dość szybko stał się wizytówką miasta i rozsławił je na całą Polskę, był jedynym w kraju i jednym z pięciu hoteli „Ritz funkcjonujących wówczas w Europie”.

Więcej