Dziś jest: poniedziałek 16 wrzesień 2019 temp. dziś: oC
jutro: oC
Księga gości

Stolica Podlasia to tygiel narodów i religii, lalkarska stolica Polski i kresowa wspaniała kuchnia. To XVIII wieczny ośrodek politycznych intryg i jednocześnie centrum kultury i sztuki. To XIX wieczny znany w Europie i nie tylko ośrodek przemysłu włókienniczego. Wędrując po centrum dzisiejszego miasta, turysta zobaczy Białystok znany i nieznany. Nawet jego mieszkańcy coraz częściej odkrywają to miasto na nowo.

Białystok jest stolicą województwa podlaskiego i największym miastem północno-wschodniej Polski. Odległy o 193 km na północny wschód od Warszawy; zaledwie 50 km na zachód od granicy z Białorusią, najbliższe przejście graniczne drogowe znajduje się w Bobrownikach. Leży nad rzeką Białą od której pochodzi nazwa miasta. Zajmuje obecnie obszar ponad 100 km2.Miasto zamieszkuje niespełna 300 tys. stałych mieszkańców. W gronie miast wojewódzkich zajmuje 2 miejsce pod względem gęstości zaludnienia tuz za Warszawą i 11 po względem ogólnej liczby mieszkańców. Administracyjnie jest podzielony na 28 osiedli. Miasto jest zaliczane do najbardziej zielonych miast Polski, 20% powierzchni miasta stanowią tereny leśne i zadrzewione. Pod względem demograficznym jest jednym z 25 miast w którym przyrost naturalny jest dodatni- to miasto ludzi młodych.

Białystok leży w strefie surowego klimatu północno-wschodniej Polski, co w praktyce oznacza krótszy okres wegetacyjny ze specyficzną szatą roślinną. Oryginalność regionu, którego jest stolicą stanowi duża ilość niepowtarzalnych atrakcji przyrodniczych. W granicach obecnego województwa znajdują się obszary o najwyższych walorach przyrodniczych w skali światowej. Należą do nich m.in. Puszcza Białowieska, Dolina Narwi, Dolina Biebrzy i wiele innych chronionych kompleksów leśnych. Dlatego określenie „Zielone Płuca” polski jest jak najbardziej uzasadnione. To miasto tętni życiem i oddycha pełną piersią.

No i jeszcze jedno Białystok to miasto, w którym od początku jego kształtowania się mieliśmy do czynienia z żywą mieszanką kultur, języków i religii. Mieszkali tutaj obok Polaków Żydzi ,Białorusini, Rosjanie, Tatarzy, Ukraińcy i Romowie. Białystok, od zawsze należał do najbardziej zróżnicowanych etnicznie organizmów miejskich. Wpływ na to miało graniczne położenie geograficzne, zawirowania historii i inne czynniki.

Wędrując po centrum miasta natkniemy się na ślady XVIII wiecznej świetności miasta, XIX wiecznego miasta fabrycznego i zobaczymy jakie jest dziś. Socrealistyczne budowle wcisnęły się miedzy niemych świadków dawnej świetności miasta. Kiedy skorzystacie Państwo z okazji i zwidzicie miasto spacerując z przewodnikiem lub z audioprzewodnikiem zauważycie, że jest to piękne miasto i zupełnie inne niż Wasze wcześniejsze wyobrażenie o nim.

A wtedy stwierdzicie, że -„Białystok jest piękny przez cały rok, tu ślad historii spotkasz co krok”.

Dlatego świadomi wrażeń jakie będą Waszym udziałem zapraszamy do zwiedzania Białegostoku i jego okolic.

Opracował: Bożenna Kalinowska – przewodnik miejski