Dziś jest: poniedziałek 16 wrzesień 2019 temp. dziś: oC
jutro: oC
Księga gości

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Bociany – cóż o nich wiemy?

Wiemy, że bocian w Polsce od zawsze cieszył się szczególną estymą i szacunkiem. Od lat ludzie byli przyzwyczajeni do sąsiedztwa bocianów. Każdego roku obserwowali sejmiki bocianie na łąkach jako oznakę nadchodzącej jesieni. Od lat oczekiwali co roku na ich powrót do swoich gniazd. Dziś o przylocie bocianów zawsze informują środki masowego przekazu. Polska jest europejską ostoją bociana białego. Co roku przylatuje do nas ok. 50 tysięcy par ze 160 tysięcy żyjących na świecie. W Polsce gniazduje więcej bocianów niż we wszystkich krajach Unii Europejskiej razem wziętych . Bociany budują dość licznie gniazda także na terenie Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy. Natomiast w ciągu ostatnich stu lat boćków dramatycznie ubyło w wielu krajach północnej i zachodniej Europy – winą za to obarcza się osuszanie terenów podmokłych, stosowanie pestycydów w rolnictwie oraz częściowo zmiany klimatyczne. Bociany prawie znikły z północnej Francji, Belgii, Holandii, Danii, zachodnich i południowych Niemiec, a w Szwecji i Szwajcarii przez pewien czas zupełnie ich nie było. Znaczna część polskiej populacji bociana żeruje w dolinach i rozlewiskach rzek Podlasia, Mazur i Warmii.

Humor : Na lekcji przyrody nauczycielka pyta: –

Ale żarty na bok, to naprawdę bardzo inteligentne ptaki. Chociażby fakt , że zawsze budują gniazda blisko ludzi bo wiedzą , że w razie zagrożenia człowiek zawsze im pomoże.

Stojący bocian mierzy od czubka dzioba do końca ogona ok. 110 cm a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 2 m. Długość czerwonego charakterystycznego dzioba wynosi 16 – 20 cm. Ciężar dorosłego ptaka waha się od 2,7 do 4,5 kg. Bocian ma białe upierzenie z czarnymi skrzydłami. Odróżnienie samca od samicy przez przeciętnego miłośnika przyrody jest bardzo trudne a wręcz niemożliwe. Bociany zimę spędzają w Afryce skąd w styczniu wylatują i wczesną wiosną wracają do swych gniazd, by odbyć lęgi. Żyją przeciętnie ok.10 -15 lat

Symbol

Bocian tradycyjnie jest symbolem:

Bohater wierzeń i przesądów

Czy wiecie że?

Bociany lecą na zimowisko do Afryki dookoła omijając wielkie zbiorniki wodne. Nad morzem trudno o wznoszące się prądy powietrzne, a jeśli nawet powstają to mają zbyt małą energię, by przydać się bocianom. Nad wodami przeważają wiatry poziome, więc bociany musiałyby niemal bez przerwy machać skrzydłami. Mając do pokonania tysiące kilometrów padły by z wysiłku. Ponieważ ich budowa zupełnie nie jest przystosowana do takiego sposobu latania. Dlatego wędrują nad lądem – trwa to dłużej ale jest bardzo bezpieczne i nie męczące. Nasze bociany w drodze na zimowiska nieźle nadkładają drogi i przelatują nad Turcją, Syrią, Libanem i Izraelem. Krócej byłoby lecieć nad Morzem Śródziemnym i dalej nad Nil.

Otóż bocianie skrzydła są tak skonstruowane, że mogą wykorzystywać prądy unoszącego się w górę powietrza. Są długie i w porównaniu z innymi rodzajami ptaków bardzo szerokie. Wobec tego wielka powierzchnia skrzydeł doskonale „chwyta” wznoszący się strumień powietrza. Bociany podróżują w przestworzach tak samo jak lotniarze, wykorzystując ruchy powietrza. Szybowanie na nieruchomo rozpostartych skrzydłach w unoszącym się w górę powietrzu to lot prawie bez wysiłku, natomiast każde uderzenie skrzydłem to kosztowny wydatek energii.

Opracował: Bożenna Kalinowska – przewodnik miejski