Dziś jest: czwartek 23 maj 2019 temp. dziś: oC
jutro: oC
Księga gości

Szlak Dębów królewskich

Na terenie prastarej Puszczy Białowieskiej rośnie wiele starych i potężnych drzew. Są to przeważnie lipy i dęby, które nierzadko mają po kilkuset lat i dlatego zapewne były świadkiem wielu średniowiecznych historii. Najwięcej takich drzew znajduje się w granicach rezerwatu ścisłego. Jednak jadąc od strony Białowieży drogą na Budy w odległości ok. 6. km na północ od Białowieży, znajduje się uroczysko „Stara Białowieża” miejsce, gdzie obok siebie dotrwało do naszych czasów kilkadziesiąt starych dębów wieku od 150 do 500 lat i jest to największe skupisko starych drzew pomnikowych na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Dlatego już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na tym niewielkim skrawku puszczy został utworzony szlak turystyczny z inicjatywy leśniczego Jacka Wysmułka.

Celem podkreślenia wartości tych dębów jako pomników przyrody nadano im imiona królów, książąt i królowych władających ongiś puszczą, Litwą i Polską. Każdy z tych dębów opatrzony jest tabliczką z informacjami dotyczącymi wieku i wymiarów oraz informacjami dotyczącymi danego władcy którego imię nosi. Jednak w 2008 roku  ze względów bezpieczeństwa turystów zmieniono pierwotny przebieg szlaku i ustawienie tabliczek z opisami, tak aby szlak był dostępny i wygodny do zwiedzania również dla osób niepełnosprawnych. Od dębu do dębu prowadzi więc ścieżka dydaktyczna, na której przejście potrzeba około 20 minut.

Szlak ten to niezwykłe miejsce edukacyjne zarówno z punktu widzenia botaniki, jak i historii Polski. Miejsce to coraz częściej jest odwiedzane przez turystów ze względu jego urokliwość oraz możliwość zapoznania się z historią Puszczy, Polski i Litwy od XII do XVIII wieku. Szlak przybliża sylwetki władców wpisanych w historię Polski i ich związki z puszczą.

Więcej