Dziś jest: poniedziałek 16 wrzesień 2019 temp. dziś: oC
jutro: oC
Księga gości

Jak Fontanna na Rynku Kościuszki wędrowała

Historia fontanny sięga roku 1892, kiedy to powstały wodociągi białostockie. Jako pierwsza fontanna miasta w niedługim czasie stała się ulubienicą białostoczanom na tyle, że mniej więcej w osiem lat po jej wybudowaniu około 1900 r. zdecydowano się na jej przyozdobienie. I tak w centralnym miejscu, na podwyższeniu ustawiono rzeźbę przedstawiającą trzech młodzieńców. symbolizujących muzykę, rolnictwo i rybołówstwo. W latach 1962-63 fontanna przeniesiona została na istniejący wówczas zadrzewiony w latach 50 –tych skwer przed ratuszem od zachodniej pierzei rynku. W 1996 r. dokonano zuchwałej kradzieży rzeźby wieńczącej fontannę, której nigdy nie odnaleziono.

W latach 2000-2002 wybudowana została nowa niecka fontanny, nawiązująca w swym kształcie do XIX-wiecznego pierwowzoru. Jej wodotrysk zdobiono kopią zaginionej figurki z brązu. W ramach gruntownej przebudowy rynku, fontanna została ustawiona z drugiej strony ratusza

W roku 2009 fontannę rozebrano i przeniesiono na jej pierwotne miejsce. Została gruntownie zmodernizowana; zamontowano nowe urządzenia filtracyjne i tłoczące. Fontanna pracuje w obiegu zamkniętym przy zastosowaniu dwóch pomp. Konstrukcja żelbetowa, została obłożona piaskowcem, niecka posiada średnicę 7m. W centralnym punkcie niecki znajduje się figurka z brązu stanowiąca idealną kopię figurki pierwotnie zdobiącej fontannę.

Opracował: Bożenna Kalinowska – przewodnik miejski