Dziś jest: poniedziałek 19 sierpień 2019 temp. dziś: oC
jutro: oC
Księga gości

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Znany i lubiany aktor Paweł Małaszyński o audioprzewodniku po Białymstoku.

Uważam, że audioprzewodnik jako nowa forma zwiedzania, w dobie tak szybko rozwijających się technik multimedialnych to wspaniała podróż po mieście mojej młodości. To właśnie tu na białostockich krawężnikach i ulicach spędziłem moje dzieciństwo. Dorastałem, doświadczałem, marzyłem i to właśnie do tego miasta tak często powracam z moimi dziećmi i polecam je moim znajomym. Białystok to wiele miejsc bliskich memu sercu z bogatą historią, kulturą i kuchnią jedyną w swoim rodzaju. Naszym obowiązkiem jest wspieranie i pielęgnowanie naszego dziedzictwa, by nie zostało zapomniane, a taki multimedialny przewodnik nie tylko urozmaici wędrówkę mieszkańców jak i turystów, coraz liczniej odwiedzających Białystok, ale także w interesujący sposób przybliży białostoczanom oraz turystom z całej Polski historię i teraźniejszość, która została uwzględniona na trasie trzydziestu cudownych i ciekawych miejsc Białegostoku.

Z całego serca polecam korzystanie z audioprzewodników wprowadzonych w ramach promocji Białegostoku i okolic przez firmę ”Kajar”. – Paweł Małaszyński.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jan Leończuk-dyr. Książnicy Podlaskiej – z zamiłowania poeta i prozaik sławiący w swojej twórczości piękno ziemi podlaskiej.

…….”Uważam, że ta ziemia była przez lata nieco zapomniana, a nawet zepchnięta na ubocze wśród atrakcji turystycznych kraju. Nadszedł czas, aby siedziba Pałacu Branickich zbudowanego w XVIII w,. na wzór monarszej rezydencji w Wersalu pod Paryżem, niegdyś tętniąca życiem została na nowo odkryta. Miasto, któremu ton nadawało życie dworskie, odwiedzali goście z najwyższych sfer a w latach późniejszych było jednym z głównych ośrodków przemysłu włókienniczego, sukcesywnie otwiera się na turystów.

Białystok, który pamiętam z dzieciństwa, kiedy rodzice zostawiali mnie na furmance, abym pilnował koni przed psotami „żulików białostockich”- ich ulubionym zajęciem było m.in. obcinanie końskich ogonów. Łatwo się domyślić, że pilnowanie koni, kiedy rodzice załatwiali swoje sporawy w mieście nie było moim ulubionym zajęciem, więc za wyprawami do Białegostoku wówczas nie tęskniłem.

Promowanie stolicy województwa podlaskiego i okolic obywa się aktualnie na różne sposoby. Jednym z nich jest wprowadzenie do ruchu turystycznego audioprzewodników. Audioprzewodniki, które w końcu są dostępne w nowo otwartym Centrum Informacji Turystycznej firmowanym przez „Kajar” są wygodną i nowoczesną formą wejścia w żywą tkankę miasta, umożliwiającą bez większych nakładów poznanie historii i teraźniejszości Białegostoku. Z mojej strony tyle, bo resztę w kwestii nowej formy zwiedzania miasta i okolic pozostawiam do oceny mieszkańców i odwiedzających nasz region turystów.”………. – Jan Leończuk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Historyk prof. Uniwersytetu w Białymstoku Adam Cz. Dobroński

Wyrażam zadowolenie, iż Białystok jako kolejne miasto w Polsce wprowadził nowy sposób zwiedzania miasta i okolic z wykorzystaniem audioprzewodnika. Żywię nadzieję, że przysporzy on turystów, doda im radości i wiedzy oraz zachęci do powrotów do miasta magicznego z bogatą historią, po prostu pięknego. Inicjatorom i autorce tekstu scenariusza życzę dalszych sukcesów, cennych pomysłów. Zatem w drogę! – prof. Adam Cz. Dobroński

 

Jolanta Sz.R.

Czy znasz to miasto, jego historię? Czy, kiedy spacerujesz po białostockich ulicach zastanawiasz się co tu było dawniej, jakie były losy ludzi, którzy tu mieszkali? Pewnie czasami stawiasz sobie takie pytania. Kto, albo co może Ci pomóc w poznawaniu tego miasta, jego przeszłości? Otóż właśnie audioprzewodnik – jest to małe urządzenie, które może być twoim indywidualnym przewodnikiem, oprowadzi Cię po najważniejszych miejscach miasta, opowie ich historię. Na taki spacer możesz zabrać przyjaciół, gości i wspólnie poznawać to co nieznane, a zarazem bliskie i ciekawe.

Polecam Jolanta Szczygieł – Rogowska historyk, dyr. Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.