Dziś jest: poniedziałek 19 sierpień 2019 temp. dziś: oC
jutro: oC
Księga gości

Drogi Turysto!!!

Jeżeli szukasz czegoś wyjątkowego to na pewno znajdziesz to na Podlasiu.Tu jak nigdzie indziej znajdziesz piękno i spokój – chwile oddechu tak potrzebne w życiowym pędzie zapewni Tobie otaczająca przyroda. Tu „naładujesz się pozytywną energią”, aby móc dalej funkcjonować w tej nieco oszalałej i zwariowanej codzienności. …
Województwo Podlaskie to region na terenie, którego znajdują się unikalne obiekty przyrodnicze, do których zaliczają się tereny bagienne, duże kompleksy leśne, urozmaicona polodowcowa rzeźba terenu w postaci licznych, jezior i meandrów rzek. Te fantastyczne zróżnicowane przyrodniczo i ukształtowane przez wieki tereny odnajdziemy w Dolinie Narwi, Bugu, na Pojezierzu Suwalskim czy Litewskim leżącym w granicach województwa. Charakteryzują się one w znacznej mierze naturalnością środowiska przyrodniczego i dlatego są tak unikatowe.
Jednym z najważniejszych atutów regionu są pierwotne nienaruszone lasy i puszczańskie ostępy, które oferuje Puszcza Białowieska, Augustowska, Knyszyńska. To wyjątkowe kompleksy leśne odznaczające się niesamowitym bogactwem fauny i flory. Specyfiką ich jest różnorodność siedlisk leśnych, a dzięki którym na terenie Województwa Podlaskiego występują właściwie wszystkie niżowe typy lasów. Wśród przedstawicieli fauny spotkać można łosie, wilki, rysie i oczywiście żubry. Region ten odznacza się sporym zróżnicowaniem geomorfologicznym i krajobrazowym. Wszystko to powoduje, że występują tu obszary o ogromnych walorach przyrodniczych między innymi duże powierzchnie leśne o zwartych kompleksach z przewagą drzewostanów powyżej 50 lat.
Nic więc dziwnego, iż znaczna część Województwa podlaskiego została objęta którąś z form ochrony przyrody, takich jak: parki narodowe, krajobrazowe, czy wreszcie został również objęty Europejską Siecią Ekologiczną „Natura 2000 ”.