Dziś jest: poniedziałek 16 wrzesień 2019 temp. dziś: oC
jutro: oC
Księga gości

Święte źródełka

Istnieje przekonanie, iż choroby leczy też woda ze świętego źródła „Krynoczki” znajdującego się przy cerkwi zbudowanej w samym sercu Puszczy Białowieskiej. Do tego miejsca przybywają ludzie z najodleglejszych stron, by uczestniczyć we mszy i święceniu wody. Odprawiający nabożeństwo ksiądz prawosławny zanurza krzyż w wiadrze z wodą z „Krynoczki”, podnosi go, a ludzie chwytają ściekające krople do słoików i kubków, na chusteczki. Ci, którym się to nie udało, zadowalają się wodą zaczerpniętą ze studni, albo z kranów również napełnionych święconą wodą. Pielgrzymi piją ją i obmywają twarze, dłonie, nogi, chore miejsca. Wycierają się potem chustkami, które następnie rozwieszają na rozciągniętych przy cerkwi drutach lub na pobliskich krzakach. Choroby mają zostać na nich.

Więcej

Jak wierzą wierni z Podlasia, chorób można również pozbyć się w drodze na świętą górę – Grabarkę – dokąd pielgrzymuje się, by się pomodlić i pośród tysięcy wbitych w ziemię krzyży umieścić swój, przyniesiony w określonej intencji. W tym celu trzeba się obmyć wodą ze strumyka wypływającego ze świętego źródła, potem wytrzeć ciało chustą i zostawić ją na brzegu. Podobna wiara towarzyszy katolikom pielgrzymującym co rocznie do Częstochowy. Wierzenia te są swoistym połączeniem głębokiej wiary z szacunkiem dla rzeczy niezbadanych i nie wyjaśnionych i nie są charakterystyczne tylko dla Podlasia są tylko czasami przedłużeniem życia Nadziei.

Symboliczny charakter ma kolor w jakim malowano świątynię. I tak jeśli cerkiew została poświęcona Matce Boskiej lub Archaniołowi Michałowi to ma kolor niebieski. Kolor zielony związany jest z Duchem Świętym, a brązowy poświęcony jest męczennikom.

Opracował: Bożenna Kalinowska – przewodnik miejski