Dziś jest: poniedziałek 16 wrzesień 2019 temp. dziś: oC
jutro: oC
Księga gości

Wybieracie się na wycieczkę z dziećmi, ale nie macie pomysłu jak pozytywnie wypełnić czas swoim pociechom? Podpowiadamy zatem, jakie miejsca na Podlasiu wybrać, by uszczęśliwić dzieci, a przy tym nie zrujnować swojego portfela. Liczba atrakcji jest ogromna a ogranicza ją jedynie wyobraźnia, ale te miejsca koniecznie musicie odwiedzić !

Poniżej przedstawiamy opisy wybranych miejsc, które naszym zdaniem spodobają się wszystkim dzieciakom i rodzicom też.

 

FASTPARK

Park Rozrywki w Białymstoku to atrakcyjne miejsce gwarantujące mocny zastrzyk adrenaliny oraz dobrej zabawy. Park Linowy to różnego rodzaju przeszkody i skomplikowane przejścia zainstalowane pomiędzy drewnianymi palami dla dzieci oraz dorosłych.

Strefa Zabaw (karuzele, zjeżdżalnie, huśtawki , trampolina, chińczyk gigant i wiele więcej)

Strefa Nauki (ponad 30 urządzeń łączących naukę z rozrywką).

KONTAKT: FASTPARK – Park Rozrywki w Białymstoku Fasty, ul. Szosa Knyszyńska 21, 15-694 Białystok; Telefon: 883 599 599

e-mail: marketing@fastpark.com.pl www.fastpark.com.pl

GODZINY OTWARCIA: 7 dni w tygodniu od 10:00 do 20:00

 

KRAINA KRASNOLUDKÓW DOBRZYNIEWO KOŚCIELNE, a ściślej miejscowość Zalesie to zaczarowany skraj lasu, w którym krasnoludki wraz z królewną toczą wiejskie życie.

Kraina Krasnoludków to część gospodarstwa Młyn Myśliwiec w Puszczy Knyszyńskiej. Chętnie odwiedzają ją dzieci z rodzicami oraz całe wycieczki przedszkolne i szkolne. Maluchy doskonale czują się w wiosce mikrodomków mogąc swobodnie biegać między drzewami, po pagórkach i leśnym placu zabaw z torem przeszkód. Rozwieszone na sznurach pranie krasnoludków rozczula wszystkich i wraz z kolorowymi domkami stanowi doskonałe tło do zdjęć. Dziecięcą radość potęgują także inne atrakcje w wiosce. Po podwórzu swobodnie hasają oswojone zwierzęta. Osiołek i kuc chętnie dają się głaskać, a króliczki karmić trawą lub marchewką. Spokojne są także kozy, gąski i kury z przywódczym kogutem.  zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszy się tratwa na stawie. Dzieci samodzielnie mogą przeciągać linę, by dopłynąć na drugi brzeg.

ADRES: Kraina Krasnoludków Młyn Myśliwiec – tylko 15 km od Białegostoku Zalesie 2, gmina Dobrzyniewo Duże

Tel. 694 760 739 lub 85 719 90 70

basia@wakacjenawsi.com.pl www.wakacjenawsi.com.pl

 

MAJĄTEK HOWIENY W POMIGACZACH

Wypoczynek w Majątku Howieny to połączenie smaków Podlasia kosztowanych w otoczeniu zabudowań dawnej wsi oraz spacerów w towarzystwie oswojonych zwierząt.

Posiadłość tworzą obiekty o zabytkowym charakterze, jak np. kuźnia, wiatrak, strażacka wieża, wiejska chata. Ich wyposażenie, tj. sagany, kołowrotki, kosy, kufry oraz dawne maszyny rolnicze dodatkowo podnoszą wartość edukacyjną tego miejsca.

Majątek Howieny to przede wszystkim  doskonałe miejsce na spacer z dziećmi. Dlaczego? Wystarczy tu przytoczyć jeden argument: zwierzęta… bardzo dużo zwierząt: od typowych, spotykanych na polskiej wsi koni, kucyków, kóz, osiołków, kaczek, gęsi, łabędzi, bocianów, królików psów i kotów, po mniej spotykane: małpki, kangury, daniele, lamy, alpaki, świnki wietnamskie i strusie.

KONTAKT: Wioska św. Mikołaja w Majątku Howieny , Pomigacze 91

tel. +48 600 012 348 e-mail: biuro@majatek-howieny.pl

Biuro czynne w godzinach: Pn. – Ndz. Od 09.00 do 17.00 www.majatek-howieny.pl

 

FABRYKA MISIA – CENTRUM ZABAW W BIAŁYMSTOKU

Jedną z ciekawszych atrakcji dla dzieci na Podlasiu jest Fabryka Misia. To miejsce, w którym maluchy (od 0 do 12 r.ż) mogą dać upust energii i realizować swoje marzenia o byciu księżniczką, rycerzem, panną młodą, spidermanem i innymi postaciami. To wyjątkowe centrum zabaw, bo spośród innych wyróżnia je możliwość samodzielnego wykonania własnego, pluszowego przyjaciela – Misia. W fabryce to dzieci podejmują najważniejsze decyzje – jaki kolor, serduszko, imię, a nawet cechy charakteru będzie miał pluszowy miś. Maluchy mają wiele frajdy z tak aktywnego udziału w tworzeniu własnej maskotki.

Dane kontaktowe: adres:Madro Białystok, ul. Zwycięstwa 8 e-mail: kontakt@fabrykamisia.pl tel: (+48) 734 734 700

 

WIOSKA INDIAŃSKA PUSZCZYKÓWKA

Puszczykówka – siedlisko położone za Suchowolą, niedaleko wsi Okopy (miejsca narodzin księdza Jerzego Popiełuszki), powstałej w XVI wieku w czasie zasiedlania Puszczy Nowodworskiej. Nazwa siedliska wzięła się od puszczyka, który jak powiedział poprzedni właściciel „jest zameldowany na stałe w stodole”.

Puszczykówkę polecamy wszystkim, którzy chcą odetchnąć świeżym powietrzem, zatrzymać się na chwilę, popatrzeć w gwiazdy, rozkoszować się przyrodą, spróbować wiejskiego jedzenia, rozpalić ognisko, zorganizować ciekawie czas dla dzieci.

Adres: Kolonia Pokośno, Suchowola , Tel. Anita – 883 61 51 43, Tel. Robert – 606 10 12 38

e-mail: info@puszczykowka.pl www.puszczykowka.pl

 

AKCENT ZOO to białostocki ogród zoologiczny. Mieści się on w Parku Konstytucji 3 Maja. ZOO powstał w latach 60-tych XX w. pełniąc funkcję tymczasowego miejsca służącego do przechowywania zwierząt.

Zwierzęta w Zoo można obejrzeć bezpłatnie i w dowolnym czasie. Z uwagi na kształt obiektu i usytuowanie dookoła niego głównej alejki dla zwiedzających obiekt dostępny jest przez cały rok.  Odnowione białostockie ZOO jest miejscem, w którym mieszkańcy z chęcią spędzają czas wolny. Zwiedzający mogą zobaczyć nowy wybieg dla misia. Został on dostosowany do potrzeb najmłodszych dzieci – poprzez przeszklone okna łatwo obserwować misia.

Większą część Akcentu ZOO zamieszkują zwierzęta parzystokopytne (kuc szetlandzki, konik polski, muflon, żubr, owca domowa, sarna, lama, koza karłowata domowa, jak, osioł domowy, daniel płowy, jeleń). Ponadto w ogrodzie znajdują się takie zwierzęta jak niedźwiedź brunatny, dzik, lis, jenot, ryś europejski. Znaczną część eksponowanych zwierząt stanowią ptaki. Przeważają te z rodziny kurowatych tj. bażanty łowny, złoty i srebrny, kura domowa oraz kaczka domowa i gęś gęgawa, garbonosa, bernikla kanadyjska, łabędź niemy i czarny, paw, kruki, puchacze, puszczyki, myszołów zwyczajny i kilka bocianów.

Akcent ZOO posiada ułatwienia dla osób niewidomych i słabowidzących, m.in.:

Adres: ul. Podleśna 4, Białystok (Park Konstytucji 3 maja). Białostocki ogród zoologicznych jest otwarty codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00.

 

KOLEJKA BIAŁOWIESKI EXPRESS

Trasa nr 1 prowadzi przez Białowieżę i dwie okoliczne miejscowości: Podolany II i Podolany I. Jadąc ulicą gen. Waszkiewicza możemy zobaczyć zabytki i miejscową architekturę. Następnie przejeżdżamy koło hotelu Białowieski położonego w malowniczym miejscu, z którego rozciąga się widok na dolinę rzeki Narewka. Dalej trasa prowadzi do Białowieży Towarowej, gdzie znajduje się zabytkowy budynek stacji towarowej, w którym obecnie mieści się Restauracja Carska. Jadąc dalej zwiedzamy miejscowość Podolany II i Podolany I. Stąd powoli zmierzamy do miejsca rozpoczęcia naszej wycieczki. Czas przejazdu wynosi ok. 1 godziny i 10 minut.

Trasa nr 2 jest kontynuacją trasy nr 1. Po zwiedzeniu miejscowości Podolany I wjeżdżamy do Puszczy, gdzie podziwiać możemy jej różnorodność. Po drodze mijamy zabytkowe budynki Nadleśnictwa Białowieża, w których mieści się Ośrodek Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”. Zmierzając dalej dojeżdżamy do osady robotniczej Grudki (dawniej: Gródek). Stąd już tylko 2 km do granicy z Białorusią. Z miejscowości Grudek wracamy do Białowieży, do miejsca startu wycieczki. Całkowity przejazd trwa do 1 godziny i 30 minut.„

Miejsce odjazdu kolejki Białowieski Express: parking przy budynku PTTK  – ul. Kolejowa 17, Białowieża.

 

SILVARIUM PARK LEŚNY W POCZOPKU – miejsce idealne na niedzielny spacer.

Poczopek to niewątpliwa atrakcja województwa podlaskiego, która jest kolejnym efektem pracy tak bardzo przez nas lubianego i wspominanego przy okazji Szlaku Ekumenicznego Nadleśnictwa w Krynkach. Obiekt tajemniczo nazwany przez leśników „Silvarium” stanowi leśny park, po obszarze którego możemy swobodnie się poruszać.

Zwiedzanie zaczynamy na parkingu zlokalizowanym przy samej drodze wojewódzkiej nr 676 (Białystok-Krynki). Parking jest bezpłatny, obszerny – przystosowany zarówno dla aut osobowych jak i autobusów. Tuż przy parkingu znajdziemy tablicę informacyjną z opisem Silvarium oraz mapą obiektu. Warto zapoznać się z nimi, by naszej uwadze nie umknęła żadna atrakcja turystyczna. Kierując się wzdłuż lasu podziwiamy piękną przyrodę, drewniane pomniki oraz punkty informacyjne zlokalizowane wśród drzew. Wychodząc z lasu naszym oczom ukazuje się przepiękna okolica, która stanowi samo centrum tego miejsca. To właśnie tu zlokalizowana jest największa liczba atrakcji Poczopka.

ADRES: Poczopek 6D 16-113 Szudziałowo, tel. 85 722 96 40, 85 722 96 41 e-mail: krynki@bialystok.lasy.gov.pl

 

OGRÓD BAJEK „SOWA” W KALETNIKU

To atrakcja przeznaczona przede wszystkim dla rodzin z dziećmi w różnym wieku.

Ogród bajek to miejsce, w którym pociechy czują się jak bohaterowie magicznych baśni. Przybycie do ogrodu nie polega na zwyczajnym zwiedzaniu i spacerowaniu wśród domków i bajkowych postaci. Przekraczając bramę Ogrodu dzieci i dorośli przenoszą się w świat fantazji i krainę, w której zapominamy o codzienności. Dzieci angażują się w pewne zadania i wczuwają się w wyznaczone role. Młodsze pociechy doskonale czują się wśród bohaterów swoich ulubionych bajek – księżniczek, krasnoludków oraz ich domków. Ponadto, rodzice mogą angażować się we wspólną zabawę, na przykład poprzez czytanie pięknych wierszy rozmieszczonych w ogrodzie na dużych, kolorowych tablicach.

Ogród bajek to kraina rozciągająca się na dużym, zróżnicowanym terenie. Pagórki, wzniesienia, skrawki lasu, bliskość rzeki Wiatrołuży, wszystko to stwarza wiele możliwości spędzenia czasu w tym miejscu.  Najmłodsi chętnie bawią się w kolorowym polu namiotowym, piaskownicy wyposażonej w ciekawe zabawki. Nieco starsze dzieci biegają po zielonym, leśnym terenie,  domku na drzewie i innych ciekawych miejscach. Rodzice natomiast mogą odpocząć w Ogrodzie Medytacji.

Ogród bajek „Sowa” w Kaletniku czynny jest codziennie w godz. 10-18.

Cennik: Os. dorosła – 10zł, Dziecko – 8zł. Grupy zorganizowane oprowadzane z przewodnikiem – 10zł/os.

 

REZERWAT POKAZOWY ŻUBRA

Spośród licznych atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego, niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszy się Rezerwat Pokazowy Żubra w Bialowieży. Jest on położony przy szosie Hajnówka-Białowieża. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, można podziwiać: żubry, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), koniki polskie typu tarpan, jelenie, łosie, sarny, dziki, wilki, rysia.

Godziny zwiedzania Rezerwatu Pokazowego Żubrów: sezonie (od 16 kwietnia do 15 października) codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00,  poza sezonem (od wtorku do niedzieli) w godzinach od 8:00 do 16:00. CENY BILETÓW (sezon 2017) normalny: 10zł,  ulgowy: 5zł.

 

MUZEUM STRAŻY POŻARNEJ W NOWODWORCACH

To w zasadzie unikat w naszym województwie. Wcześniej nikt nie zadbał o to, by zgromadzić tego typu wozy i eksponaty. Część oddziałów straży może się co prawda pochwalić zabytkowym samochodem, ale w większości nie będą one udostępnione zwiedzającym, przeciwnie do tego muzeum. Najstarszy wóz strażacki ma około 45 lat, więc proszę się nie spodziewać drewnianych beczek na wodę, z których kiedyś korzystano. Niemniej i 45 letnie okazy nie są już spotykane na naszych ulicach, więc będziemy mieli na co popatrzeć, a może nawet niektóre rozwiązania nas zdziwią, bo przecież wszystko rozwija się tak szybko. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie eksponowane wozy są sprawne i raz do roku biorą udział w pokazowym przejeździe przez pobliskie miejscowości. Widowisko to zrzesza sporą grupę podziwiających je ludzi, dlatego proponuję, w miarę możliwości, skontaktować się z oddziałem Straży Pożarnej w celu ustalenia kolejnego terminu tego widowiska.

Najprościej do muzeum dojechać ze strony Białegostoku kierując się na Krynki. Wówczas na wysokości Wasilkowa będziemy mieli drogę w lewo, tuż przed wsią Ogrodniczki. Droga oznaczona jest znakiem kierującym nas na Wasilków. Alternatywnie możemy również dojechać tu z Wasilkowa (ok 2km).

 

MUZEUM DZIEJÓW ZIEMI – JURAJSKI PARK DINOZAURÓW W JUROWCACH

Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach otwarty został w 2008 roku, a więc stanowi młodą atrakcję turystyczną Podlasia. Jest to atrakcja skierowana szczególnie do dzieci, które mogą się zapoznać nie tylko z wyglądem ale i z historią dinozaurów na Ziemi. Już na wstępie zza drzew wyłania się największy z tutejszych dinozaurów – diplodok, który ma 27m długości i 10m wysokości. Przy każdym z dinozaurów w Jurowcach organizatorzy postawili tabliczkę informującą o nazwie, wymiarach oraz okresie życia dinozaura. Ta baza wiedzy pozwoli naszym pociechom dowiedzieć się więcej na temat ekscytujących eksponatów, a i nas samych niekiedy zainteresuje ciekawostkami z życia pradawnych gadów. Do dinozaurów nie możemy bezpośrednio podejść, ponieważ są one ustawione za barierkami. Trochę szkoda ale przynajmniej eksponatów nikt nie zniszczy i będą dłużej służyć. Dla osób, którym nie wystarczy sam widok i chciałyby je dotknąć ustawiono jednego dinozaura do którego możemy się nawet przytulić. Dodatkowo przy wyjściu czeka na turystów niespodzianka – paszcza tyranozaura, w której można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Jurajski Park Dinozaurów jest częścią Parku Rozrywki. W okolicach Białegostoku jest to jedno z niewielu takich miejsc. Po zwiedzaniu ścieżki edukacyjnej o dziejach Ziemi dzieci z pewnością zaciągną rodziców na atrakcje dostępne tuż obok: karuzele, autodrom, trampoliny, tor kartingowy, park linowy, strzelnice, dmuchańce  itp. zabawki. Polecamy Państwu także spacer do zlokalizowanego tuż obok Skansenu – Muzeum Wsi w Jurowcach. Obiekt jest naprawdę warty uwagi każdego turysty. Kończąc wycieczkę w tej okolicy zachęcamy do odwiedzenia Folwarku Nadawki – doskonałej restauracji z regionalną kuchnią. Miejsce to przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi, ponieważ otoczenie restauracji stanowią mini zoo i plac zabaw. W ten oto sposób, w jednym miejscu można spędzić wspaniałą, rodzinną niedzielę.

Godziny otwarcia parku:bPark jest czynny od kwietnia do października w godz. 10-20 (weekendy) lub 10-18 (dni powszednie). Właściciele Parku zastrzegają, iż godziny otwarcia obiektu mogą ulegać zmianie z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. www.jurajskiparkdinozaurow.pl

 

PARK MORZA LĄDÓW I OCEANÓW W DOROŻKACH

Park Morza jest obiektem przeznaczonym głównie dla uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli, przybliżającym tematykę marynistyczną ,kulturę morza oraz odległych kontynentów.  Jest związany tematycznie z fauną i florą mórz i oceanów.

Park usytuowany jest na pięknej malowniczej działce o powierzchni prawie 7 hektarów, otoczonej malowniczymi łąkami i lasami, położonej w odległości 20 km od miejscowości Białystok i Bielsk Podlaski.

Park Morza „Morza Lądy Oceany” jest jedynym tego typu obiektem w Północno-wschodniej Polsce dysponującym bogatą ofertą atrakcji rozrywkowych i edukacyjnych o tematyce marynistycznej i podróżniczej.

Koszt biletu do Muzeum Morza 5zł od osoby ( cena jednakowa ulgowa dla wszystkich – DZIECI DO LAT 3 gratis 

https://whistlerjb.wixsite.com/parkmorza/o-parku

 

PARK LINOWY DOKTORCE