Dziś jest: czwartek 17 październik 2019 temp. dziś: oC
jutro: oC
Księga gości

Miasto i gmina Choroszcz położone są w środkowej części województwa podlaskiego przy ważnym szlaku komunikacyjnym Warszawa – Białystok. Zachodnia granica biegnie bagienną doliną Narwi, wśród labiryntu wodnego „polskiej Amazonii” Narwiańskiego Parku Narodowego.

Letnia rezydencja Branickich

Choroszcz znana jest przede wszystkim z letniej rezydencji Branickich, która mieści się w barakowym pałacyku z XVIII w. Obecnie znajduję się tam Muzeum Wnętrz Pałacowych, oddział Muzeum Podlaskiego. Zarówno wystrój pałacu jak i wyposażenie wnętrz nie zachowało się do dzisiaj. Muzeum gromadzi eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku. Pałac usytuowany jest na wyspie i otoczony rozległym parkiem i kanałami na wzór kanałów wersalskich. Ogród w pobliżu pałacu został zaprojektowany przez francuskiego architekta Pierre Ricaud de Tirregaille zachowując reguły parku francuskiego. Park cechują krzyżujące się kanały i gwiaździste alejki.

Jarmark Dominikański

Na terenie parku pałacowego co roku odbywa się Jarmark Dominikański nawiązujący do tradycji Zakonu Dominikanów. Dominikanie w Choroszczy przebywali od XVII do XIX w. Jarmark dominikański jest cykliczną imprezą handlowo-kulturalną.

Kościół i Klasztor Dominikanów

W Choroszczy warty zwiedzenia jest również dominikański kompleks kościelno – klasztorny z XVIII w. Kościół parafialny pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika z roku 1756, który został zniszczony w trakcie trwania I i II wojny światowej i ostatecznie odbudowany w 1947 roku.

Cerkiew Prawosławna

Kolejnym obiektem godnym zobaczenia jest Cerkiew Prawosławna Opieki Matki Bożej w stylu neobizantyjskim na planie krzyża greckiego z roku 1878. W roku 1937 została przywieziona do świątyni kopia cudownej ikony Matki Boskiej ze sławnego Monastyru na Ukrainie.

Źródło:

http://wycieczka.choroszcz.pl/

Informator turystyczny „Atrakcje Powiatu Białostockiego” wydany przez Powiat Białostocki