Dziś jest: poniedziałek 16 wrzesień 2019 temp. dziś: oC
jutro: oC
Księga gości

Wigierski Park Narodowy został powołany w 1989 roku. Jego powierzchnia wynosi 14.956 ha. Park ten wyróżnia ogromna różnorodność ekosystemów wodnych. Prawie cały obszar Wigierskiego Parku Narodowego leży w środkowej części dorzecza rzeki Czarna Hańcza. Największym jeziorem na ternie Parku jest jezioro Wigry. Najbardziej charakterystycznym gatunkiem, będącym symbolem WPN jest bóbr. Krajobraz Wigierskiego Parku Narodowego ukształtował przed kilkunastoma tysiącami lat lodowiec skandynawski. Jest to krajobraz różnicowany, o niepowtarzalnym pięknie, zachowujący wysokie walory przyrodnicze i estetyczne. Obszar Wigierskiego Parku Narodowego leży na wysokości 125 – 183 metrów ponad poziomem morza. Krajobraz uatrakcyjniają morenowe wzniesienia. Mozaika lasów, jezior, łąk, pól uprawnych i zadrzewień w otwartym, pofałdowanym terenie jest niebywałą wartością, o którą należy dbać.

Cennym obiektem zabytkowym jest XVII wieczny zespół poklasztorny Kamedułów. Obecnie w obiektach poklasztornych mieści się Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki, a także muzeum pobytu Papieża Jana Pawła II na Wigrach.

Wigierski Park Narodowy to miejsce pobytu osób wypoczywających aktywnie, w bliskim kontakcie z przyrodą, w ciszy i spokoju.